HTC ONE M7 Root // Rom Yükleme Rehberi // Bootloader Unlock // Custom Rom | GsmGezgini
Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

HTC ONE M7 Root // Rom Yükleme Rehberi // Bootloader Unlock // Custom Rom

AlphaCeph

Android Developer
Admin
Destek Ekibi
Teknisyen
Web sitesi
www.gsmgezgini.com
Uzun zamadır sürekli HTC One’ a nasıl rom kurulacağı, nasıl root yapılacağı, ve nasıl bootloader unlock yapılacağı ile alakalı sayısız mail ve mesaj alıyorum. Ancak bazı arkadaşlara kişisel olarak yardım etsemde bazı arkadaşlarada işlerden dolayı pek yardımcı olamadım. Haklarını helal etsinler.

Bundan dolayıda HTC One sahiplerine Rehber olabilecek bir makale hazırlamak istedim. Ancak Kurulum veya bu işlemlerden oluşabilecek bir hasar sonrasında Sitemiz ve Yönetimimiz sorumlu tutulamaz. Ben bu işlemlerin hepsini bizzat denedim. Herhangi bir sıkıntıda yaşamadım.
HTC ONE M7 Root // Rom Yükleme Rehberi // Bootloader Unlock // Custom Rom

• Öncelikli olarak kesinlikle cihazımız açılıyor ise Yedek almamız gerekiyor. Bunu Google Play Store’ daki uygulamalar ile yapabilirsiniz.
ÖNCELİKLİ OLARAK BOOTLOADER UNLOCK NASIL YAPILIR
Eğer cihazımıza Root ve Rom işlemlerini yapmak istiyorsak Bootloader Unlock işlemini kesinlikle yapmalıyız.
  • İlk olarak bu siteye üye oluyoruz, Register Kısmından.
  • Üye olduktan sonra Mail geliyor, Ve maildeki bağlantıyı açıyoruz (Aktivasyon)
  • Ardından dosyamızı indiriyoruz.
  • Sonrasında , Yerel Disk (C) de fastboot isimli bir klasör açın, Ve yukarıdaki klasörün içindeki dosyaları buraya kopyalayın.
  • Sonrasında ise HTC DEV sitesine geliyoruz, Ve öncelikli olarak All Other Supported Model seçeneğini seçiyoruz, Ardından Then begin unlock bootloader diyerek bir diğer bölüme geçiyoruz.
  • Karşımıza ufak bir pencere gelecek, Ve orada seçenekleri seçip devam ediyoruz.
  • Sonrasında ise Cihazımızı FastBoot moduna almamız lazım. Bunun için cihazımızı kapatıp. Ses Kısma + Güç Power tuşuna aynı anda basıyoruz. Sonrasında ise ses kısma açma tuşu ile Fastboot moduna geliyoruz. Güç power tuşuna basarak onaylıyoruz.
  • Telefonumuzu USB ile PC’ ye bağladıktan sonra Başlat/Çalıştır cmd yani komut istemi açtıktan sonra C:deki FastBoot dosyasına gitmek için Komut penceresine aşağıdaki kodu yazıyoruz.
  • cd c:\fastboot
  • Ardından bu kodu yazalım;
  • fastboot oem get_identifier_token

• Ardından yukarıdaki resimdeki gibi uzun bir yazı dizisi gelmesi gerekiyor.

• Yukarıdaki resimdeki gibi karakter dizisini seçip kopyala diyoruz. (Komut isteminde boş bir alana farenin sağ tuşu ile tıklayıp Mark yani seç diyoruz.) Doğru işlem yaptı iseniz yukarıdaki resim gibi göreceksiniz.
  • Şimdi ise HTC Dev sitesine tekrar gidiyoruz. İlk olarak Proceed to Step 5 tıklayıp ardından, Proceed to Step 8 a basıp devam diyoruz.
  • Son olarak buradaki adresin sonunda bulunan My Device Identifier Token yazısının altındaki alana deminki komut isteminde kopyaladığımız yazı dizisini yapıştırıyoruz ve submit diyoruz.
  • Bunun ardından HTC DEV den mail alıyoruz, Ve bu maildeki Unlock_Code.Bin dosyasını indirip C:’ deki fastboot klasörüne yapıştırıyoruz.
  • Tekrardan Komut İstemine dönüyoruz, Ve fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin yazıyoruz.
  • Ardından telefonumuzun ekranı değişmesi gerekiyor, Ve ses tuşlarıyla gelen uyarıyı kabul edip Güç tuşuna basarak onaylıyoruz.
VE ARTIK CİHAZIMIZDAN BOOTLOADER KİLİDİ KALDIRDIK. HAYIRLI OLSUN
ARTIK ROOT VE ROM İŞLEMİNE GEÇEBİLİRİZ.
Şimdiki işlemimiz ise Root işlemi bunu düzgün bir şekilde yapıp cihaza Adminlik yetkisi verdikten sonra CWM kurup, İstediğimiz özel romu kurabiliriz.
HTC ONE M7 NASIL ROOT YAPILIR

Arkadaşlar ben sizi fazla uğraştırmak istemiyorum. Birkaç yöntemi var root yapmanın. Ancak anlatacağım yöntem ile hem çok kolay Root yapacaksınız, Hemde çok basit bir şekilde CWM kuracaksınız.
  • Öncelikli olarak HTC ONE DRİVERİ PC YE KURALIM.
  • ADB Fastboot Driveri indirip c:deki Fastboot klasörünün içine zipten çıkaralım
  • Ardından buraya gidiyoruz, Ve oturum açıyoruz.
  • Sonrasında Telefonumuzu kapatıyoruz. Ses açma + Güç tuşuna aynı anda basıyoruz. Ve fastbootu seçiyoruz tekrardan.
  • Tekrardan cihazımızı usb ile pc ye bağlıyoruz.
  • Başlat / Çalıştır diyerek CMD yazarak komut penceresini açın. Ve oraya cd c:/fastboot yazıyoruz.
  • Ardından Komut satırına fastboot oem get_identifier_token yazıyoruz.
  • Sonrasında Identifier Token Start ve Identifier Token End arasındaki bütün yazıları seçip kopyalıyoruz.
  • Sitedeki Step 10 kısmındaki My Device Identifier Token altına yukarıdaki seçtiğimiz kodu kopyalayıp submit diyelim.
  • Ardından Bize mail gelmesi gerekecek.
  • Gelen maildeki dosyayı pc ye indirelim.
  • İndirdiğimiz dosyayı C: de açtığımız Fastboot klasörünün içine çıkaralım.
  • Sonrasında Step 12 kısmında karşımıza gelen kodu kopyalayıp, CMD satırı üzerine yapıştırdıktan sonra Enter’ a basıyoruz.
  • Telefonumuzun ekranında bu adımdan sonra Unlock Bootloader diye yazı gelecek, Ses kısma tuşları ile YES diyerek sonrasında onaylıyoruz.
  • Kilidimi kalkmış durumda hayırlı olsun. Sonrasında telefon açılıp kapanıyor.
  • Sonrasında cihazımıza SuperBoot yüklememiz gerekecek.
  • İndirdiğimiz dosyayı zipten çıkartıyoruz. Ve telefonumuzu tekrardan BootLoader mod alıyoruz.(Teli kapat. Ses Kısma + Power Tuşu)
  • Sonrasında telefonu tekrardan usb ile pc ye bağlıyoruz.
  • Bağlantıdan sonra SuperBoot içerisinde install-superboot-windows.bat açıyoruz. Ve oradaki yönergeleri takip ediyoruz. Sonrasunda cihazımızda Root işlemini tamamlamış oluyoruz.
ŞİMDİ İSE GELELİM CWM Yİ NASIL YÜKLEYECEĞİMİZE
  • GEREKLİ DOSYAMIZI İNDİRİYORUZ.
  • Ardından içinden çıkan İMG dosyasını C:’ deki Fastboot içerisine atalım.
  • Sonrasında C: deki FastBoot klasörü aşağıdaki gibi olmalı
  • c:\fastboot\fastboot.exe
    c:\fastboot\AdbWinUsbApi.dll
    c:\fastboot\AdbWinApi.dll
    c:\fastboot\adb.exe
    c:\fastboot\recovery-clockwork-touch.versiyonxxx.img (Örnek)
  • Ardından Telefonumuzu kapatıp Ses Kısma + Power Tuşuna basıyoruz. Oradan FastBoot ‘ a gelip onaylıyoruz.
  • Ve Telefonu usb yardımı ile pc ye bağlıyoruz.
  • Sonrasında Başlat / Çalıştır diyerek cmd yazıyoruz.
  • Komut istemi ekranına cd c:\fastboot yazıyoruz
  • Ve Komut istemi ekranında ilk indirdiğimiz ve C:deki fastboot klasörüne kopyaladığımız img dosyasını yani CWM (ClockWork’ un tam adını) yazıyoruz. Ve enter diyoruz.
  • Ve telefonumuz açılıp kapanması gerekiyor. Sonrasında ise Tekrardan Bootloader menüsüne gelerek Recovery kısmını seçtiğimizde Rom kurulumu yapmamız için bizi CWM’ ye yönlendirecektir.
VE ARTIK ROMUMUZU KURABİLİRİZ.
HTC ONE CUSTOM ROM NASIL YÜKLENİR
Ben rom kurulumunda MAXİMUS HD 4.3 SENSE 5.5 romunu kullandım. Bizzat kullandığım mükemmel romlardan birisi diyebilirim. Aşağıdada bu romu veriyorum.
  • Öncelikli olarak cihazımıza romumuzu indiriyoruz.
  • Romu indirdikten sonra zipli dosyayı telefonumuza kopyalıyoruz. (Zipten Çıkarmadan)
  • Ardından telefonumuzu kapatıp, Ses Kısma + Power Tuşuna basıp Recovery moda geliyoruz. Power tuşu ile onaylıyoruz.
  • Sonrasında Wipe And Cache ye girip orada Yes All Wipe And Cache diyoruz.
  • Sonrasında ise İnstall From SD Card diyerek Telefonumuza attığımız zipli romu bulup tamam diyerek kurulumu başlatıyoruz. Gelen yönergeleri onaylıyoruz.
VE İŞLEM TAMAMDIR. ARTIK TELEFONUMUZUN GERÇEK SAHİBİ BİZİZ
TEKRARDAN SÖYLÜYORUM OLASI HATALARDA SİTE VE YÖNETİMİ SORUMLU TUTULAMAZ.
HTC ONE ROM KURULUMUNU BİZZAT ANLATTIM

Moderatör tarafında düzenlendi: