windows işletim sistemi | GsmGezgini
Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

windows işletim sistemi

by murat

Admin
Teknisyen
Web sitesi
gsmgezgini.com
Microsoft Windows 2000, kurumsal, güvenilir, ölçeklenebilir, geniş kurulum olanaklarına ve çok sayıda yönetim aracına sahip bir işletim sistemidir. Windows NT işletim sistemlerinin bir devamı olarak yorumlanabilir. Çünkü aynı hedefe ve amaca sahiptir. Bununla birlikte Windows NT’den kolayca terfi edilir. Windows 2000 kurumsal (enterprise) alanda kullanılması gereken bir işletim sistemidir. Bu nedenle en önemli özelliklerinin başında yönetim olanakları be altyapı tasarımı gelir.

Windows 2000 yeni nesil uygulamaların yazılmasını sağlamış ve toplam sahip olma maliyetini düşürmüştür. Windows 2000, uygulama geliştiriciler ve kurumsal bilgi sistemleri gereksinimlerini uzunca bir süre desteklemeye çalışan bir işletim sistemi olacağa benziyor. Daha iyi araçlardan kastedilen ise çok sayıda yönetim ve destek aracılığıyla yapılan spesifik yönetim hizmetleridir. Daha iyi destekten kasıt ise araçlar, dokümanlar, eğitim sistemi vb. olanaklarla daha iyi bir destek sistemini gerçekleştirmektir.

Windows 2000, değişik paketleri olan bir ürün olarak ortaya çıkmanın yanı sıra kısa zamanda Exchange Server 2000, SQL Server 2000 gibi bütün sunucu yazılımlarını da bu ortama taşımayı sağlayan temel bir dönüşümü de başlatıyor. Önümüzdeki yıllar, uygulamaların Windows 2000 üzerinde geliştirilmesine tanık olacağız. Microsoft Windows 2000’in özellikleri değişik açılardan ele alınabilir. Bunlardan birisi aşağıdaki sıralamadır:

-En Kolay Windows
-Windows NT Gücü ve Güvenliği
-Windows 98’den Daha İyi
-Daha Düşük Toplam Satın Alma Maliyeti

Microsoft Windows 2000 Platformu

Windows 2000 platformunun yapabileceklerini anlamak için en uygun Windows 2000 platformunun seçilmesi gerekir. Windows 2000 işletim sistemi dört ayrı ölçekte pazara sunulmuştur:

-Windows 2000 Professional
-Windows 2000 Server
-Windows 2000 Advanced Server
-Windows 2000 Datacenter Server

Windows 2000 Professional : Windows 2000 Professional, Windows NT Workstation yerine geçecek bir üründür. Yüksek performansa ve güvenliğe gereksinim duyacak kişisel kullanımlar için ve kurumsal alanda sunucu ürünlere client (istemci) olabilecek bir masaüstü işletim sistemidir. Diğer bir deyişle Windows 2000 ağlarının doğal bir istemcisi olarak kullanılır. Windows 2000, Windows 98 ile gelen bütün teknolojileri desteklemekle birlikte özellikle mobil kullanıcıları desteklemek için yeniliklere sahiptir. İletişim, donanım uyumluluğu ve yazılım kuruluşlarında kullanılmak üzere yeni teknolojilere sahiptir.

Windows 2000 Server : Windows 2000 Professional ile gelen bütün yenilikleri kapsamaktadır. Ağ yönetimi için çok sayıda servise sahiptir. File, print, application (uygulama) ve Web sunucusu (server) olarak kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Windows 2000 Server işletim sistemi Windows NT 4.0’ın gelişmiş özellikleri üzerine kurulmuştur. Gelişmiş bellek ve işlemci desteğine sahiptir. En önemli özelliği Active Directory servisidir. Active Directory, Windows 2000 ağı içinde bir servistir. Bu servis ağ kaynakları (kullanıcılar, gruplar, bilgisayarlar vb.) hakkında bilgi saklar.

Windows 2000 Advanced Server : Windows 2000 Server ile gelen bütün özellikleri kapsamanın yanı sıra gelişmiş bellek yönetimi ve clustering (kümeleme) gibi teknolojilere sahiptir. Windows 2000 Advanced Server büyük ağları yönetmek için geliştirilmiştir. Clustering (kümeleme) ağ üzerindeki sunucuları bir birine bağlayarak sistemin (disk kaynakları ve uygulamalar) kesintisiz olarak kullanılmasını sağlar.

Windows 2000 Datacenter Server : Windows 2000 Server ve Advanced Server ile gelen bütün özellikleri kapsamanın yanı sıra gelişmiş ve büyük kapasiteli bellek yönetimi ve daha fazla işlemci desteği gibi teknolojilere sahiptir. Windows 2000 Datacenter Server büyük database uygulamaları için geliştirilmiştir. OLAP, OLTP uygulamaları, ISP ve Web sunucusu olarak da kullanılabilecek özelliklere sahip olan Datacenter Server 32 işlemci ve 64 GB ana belleği (maksimum) destekler.