Haber - Lumia 950 Xl Üzerinde Windows 11 Çalıştırıldı | GsmGezgini
Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Haber Lumia 950 Xl Üzerinde Windows 11 Çalıştırıldı

TeknoCan

TeknoCan Bilişim
Emekli

Microsoft’un 24 Haziran’da duyurması beklenen yeni işletim sistemi Windows 11, şirketin Lumia 950 XL akıllı telefonu üzerinde çalıştırıldı.​

Microsoft, 24 Haziran’daki etkinlik için birçok paylaşım yaptı. . Söz konusu paylaşımların ardından şirketin Windows 11 üzerinde çalışıp çalışmadığı tartışılırken, , yeni işletim sistemini onaylamış oldu.

Yeni işletim sisteminin nasıl göründüğünü ve nasıl çalıştığını deneyimlemek isteyen kişiler sanal makinelere ve PC’lere Windows 11 Dev yani geliştirici sürümünü kurmaya başladı. Kullanıcılar bu basit işlemde bile sorun yaşayabilirken, bir grup yeni işletim sistemini Lumia 950 XL akıllı telefonda çalıştırmayı başardı.

Lumia 950 XL, Microsoft’un 2015’te piyasaya sürdüğü bir akıllı telefon. Windows 10 Mobile ile gelen son telefonlardan biriydi. Ancak bu, kullanılan işletim sisteminin değiştirilmesine engel bir durum değil.

Microsoft, Windows 10’un ARM işlemcili cihazlarla uyumlu sürümlerini sunuyor. Buradan faydalanan bağımsız bir grup da son birkaç yıldır Lumia Windows on ARM (Lumia WOA) adını verdikleri resmi olmayan bir proje üzerinde çalışıyordu. Söz konusu gruptan .

Gustave Monce, bu kurulumun nasıl yapıldığını ve neler gerektirdiğini açıklamadı. Ancak , Windows 11’in Windows 10 üzerine inşa edilen bir işletim sistemi olduğunu belirtmiştik. Yani kurulum aşamalarının birkaç düzenleme yapılarak Windows 10 ile benzer olduğunu söyleyebiliriz.​