Haber - Vdsl Ve Fiber Farkı: Test Ettik | GsmGezgini
Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Haber Vdsl Ve Fiber Farkı: Test Ettik

TeknoCan

TeknoCan Bilişim
Emekli

Ülkemizde en sık kullanılan internet bağlantı türlerinden VDSL ile yeni nesil GPON fiberin farkına bakıyoruz.​

1996’dan beri İstanbul’da yaşıyorum. İlk kullandığım internet 56 Kbps Dial Up idi. Sonrasında 8 Mbit ADSL’e geçtim. En son kullandığım internet ise VDSL2+ idi. Nihayet geçtiğimiz günlerde Turk Telekom binamıza kadar fiber getirdi ve ben de geçiş işlemlerine başladım. Ama öncesinde biraz ADSL ve VDSL2+ teknolojisinden fiberin geliş sürecinden bahsetmek istiyorum.

ADSL En Fazla Kaç Mbit Sunuyor?​

İlk olarak ADSL’de en yüksek indirme 24 Mbit/s, en yüksek yükleme ise 3.3 Mbit/s hızına çıkabiliyor. ADSL’in en büyük eksikliklerinden biri asimetrik olması. Yani hiçbir zaman indirme hızınız kadar yükleme hızına ulaşamıyorsunuz. Bu da yetmezmiş gibi yükleme başladığı anda indirme hızınız ve ping süreleriniz adeta felç oluyor.

VDSL2 Hızı Ne Kadar?​

VDSL2 ise (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) yine bakır kablo altyapısı kullanıyor fakat saha dolabına olan mesafenize göre 300 Mbit’e kadar hızlar sunabiliyor. Ülkemizde genelde 100 Mbit’e kadar VDSL2+ (Turk Telekom buna Hipernet diyor) hız sunuluyor. Buna ek olarak VDSL2’de fiber internet saha dolabına kadar geliyor. VDSL2 aynı zamanda asimetrik hız da sunabiliyor.

Fiber, dorğudan VDSL dağıtmı yapan saha dolabına geliyor.
Ben de fibere geçmeden önce TurkNet VDSL2 kullanıyordum ki ofiste halen daha hatlarımızdan biri VDSL.

FTTH Nedir?​

FTTH, fiber kablonun dairenize kadar geldiği fiber optik bağlantı türüdür. FFTB’nin aksine fiber binanıza kadar değil, evinize kadar gelir. Turk Telekom da yakın zamanda eve kadar fiber (FTTH) getirme çalışmalarına başladı. Fiber kablolar bazen binaların üzerinden bazen de yerdeki altyapıdan geçiyor. Bana gelen fiber kablo evimin önündeki kutudan geliyor. Apartman dışında bir kutu mevcut. Buna ek olarak bir kutu da apartmanın içine yerleştirildi. Bu kutuda apartmandaki herkesin fiber bağlatmasına yetecek kadar hat olduğunu görebilirsiniz.

Fiber hat gelir gelmez gözükmüyor tabii ki. Benim durumumda aradan 12 gün geçtikten sonra nihayet altyapım fiber olarak gözükmeye başladı. Bunun üzerine hemen TurkNet’e fibere geçmek istediğimi söyledim. Burada işle biraz karışıyor zira mevcut aboneliğinizi iptal etmeniz ve fiber için yeni bir başvuru yapmanız gerekiyor. Sözleşme ve kargo süreçleri derken bir hafta internetsiz kalabiliyorsunuz.

Nihayet her şey tamamlandı ve Turk Telekom ekipleri fiberi bağlamaya geldiler. Bina içindeki doğalgaz borularının yanından fiber kabloyu geçirerek daireme ulaştırdılar. Kablo çekildikten sonra Tribrer APM80 model bir optik güç ölçüm cihazı ile fiberin gücünü ölçtüler. Çıkan -24.75dBm değerin iyi olduğunu belirttiler.

Fiber güç ölçüm cihazı.​

GPON Nedir?​

Bir sonraki aşamada fiber kabloyu GPON denilen kutuya bağladılar. GPON, Gigabit hızlar sunabilen bir pasif optik ağ (PON) teknolojisidir. Mimarisi, tek bir optik fiber kablo ile fiber bant genişliğini çoklu erişim noktaları arasında bölmek için enerjisiz (pasif) fiber optik ayırıcılar kullanılmasına dayanıyor. Dikkat ederseniz ne apartman dışında ne de içindeki kutularda herhangi bir elektrik kaynağı yok. Pasif optik ağlar (PON), genellikle bir İnternet servis sağlayıcısı (ISP) ile müşterileri arasındaki “son adım” olarak adlandırılıyor.

Turk Telekom şu anda Huawei’nin OptiXstar HG8010Hv6 model GPON terminalini kullanıyor.
OptiXstar HG8010Hv6 (EG8010Hv6 modeli de mevcut) ultra geniş bant erişimi sunmak için Gigabit Pasif Optik Ağ (GPON) teknolojisini kullanan köprü tipi bir Optik Ağ Terminali (ONT). Cihazın üzerinde bir adet Gigabit Ethernet portu yer alıyor. Yine kutuda POWER, PON, LOS ve LAN ışıklarını görebilirsiniz. PON ışığı yanıyorsa ONT ile üst katman cihazı arasında bir bağlantı kurulmuş demektir. Bu ışıkların hangi durumda nasıl yandıklarını açıklayan kapsamlı bir tablo .

Turk Telekom’un Modem Dayatması​

TurkNet, modemim olduğunu söylememe rağmen Turk Telekom’un modem vereceğini söyledi. Fiber bağlantı yapıldıktan 10 dakika sonra Turk Telekom modem ekibi aradı ve ZTE ZXHN H298A V1.0 modem taktılar. Bu modemi değiştireceğim fakat bu ayrı bir rehber konusu.

Doğrudan fiber desteği olmayan, 802.11ax de desteklemeyen modem.​

VDSL ve Fiber Farkı​

Evet, her şey tamam olduğuna göre VDSL ile fiberin hızını ve gecikmesini karşılaştıralım!
VDSL​
Fiber​
Ping (ms)​
İndirme (Mbps)​
Yükleme (Mbps)​
Ping (ms)​
İndirme (Mbps)​
Yükleme (Mbps)​
Speedtest​
7​
62.66​
7.67​
2​
124.88​
10.11​
nPerf​
Min. 7.0

Ort. 7.6
Kararsızlık 1.4​
67.81​
7.63​
Min. 3.2

Ort. 3.8
Kararsızlık 1.0​
129.4​
8.5​
Meter Ping Test​
Min. 6

Ort. 7.9
Maks. 12
Sapma 0.9​
Min. 3

Ort. 3.9
Maks. 7
Sapma 0.4​
Ping-test.com​
Wahington: 134

San Francisco: 196
Amsterdam: 50
Moskova: 84
Wahington: 129

San Francisco: 193
Amsterdam: 47
Moskova: 87
Cloudflare​
Ort. 62.2

Sapma: 31.1​
58.0​
7.13​
Ort. 58

Sapma: 23.2​
272​
25.6​
Fiber aslında buradaki tablodan çok daha ötesi. Web siteleri açılırken dahi farkı biraz bir biçimde hissediyorsunuz. Umarız fiber ülkemizin her yerine ulaşır ve bakır kablolardan kurtuluruz.

nPerf ile VDSL ve fiberi karşılaştırdık. VDSL ve Fiber arasında ping farkı da mevcut.​

Sık Sorulan Sorular​

• Kullandığınız paketin fiyatı nedir?
  • Özgür İletişim Fiber 100 – 85 TL/Ay (Yalın)​
  • Kotalı mı, sınırsız mı?
  • Herhangi bir kota yok, sınırsız.​
  • TurkTelekom’un çektiği Kablo ile TurkNet’in çektiği Fiber kablo farklı mı ki?
  • Evet. TurkNet’in altyapısı ile TT’nin altyapısı aynı değil.​
  • Başka ISS’den Fiber alınsa da Upload 10Mbps mı olacak? Yoksa ISS TurkTelekom diye mi böyle?
  • Turk Telekom’da Upload şu anda 8-10 Mbit civarında. TurkNet GigaFiber olsa idi çok daha yüksek olacaktı.​
  • Fiber başvurusu nasıl yapılır? Ücret aldılar mı?
  • Ben ekstra bir başvuru yapmadım. Alyapı yenileme kapsamında geldi fiber. Hat değiştiği için bir defaya mahsus kurulum ücreti var.​
  • Binamıza nasıl fiber başvuru yapabiliriz?
  • Turk Telekom bölge müdürlüğüne gidip dilekçe yazın.​

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap
Lütfen dikkat !!!

"sssdsdsf" Tarzı cevap ve yorumlar yazılması yasaktır!

( Flood ) ard arda cevap ve yorumlar yazılması yasaktır!

Bu tip yorum ve cevap yazanlar uyarılmaksınız Süresiz uzaklaştırılacaktır!

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar