Haber - Windows 10 Uefı Dönüştürme Rehberi | GsmGezgini
Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Haber Windows 10 Uefı Dönüştürme Rehberi

TeknoCan

TeknoCan Bilişim
Emekli

Eski tip BIOS MBR kurulu Windows 10 sürümünüzü adım adım UEFI GPT yapıyoruz.​

Technopat’ın UEFI Windows 10 rehberlerinden geç haberdar oldunuz ve bu yüzden de Windows 10’u Legacy BIOS modunda kurdunuz. Sorun değil! Adım adım eski tip MBR Windows 10 kurlumunuzu GPT sürümüne çeviriyoruz. Hazırsanız, başlayalım!

Windows 10 UEFI geçiş öncesi yapılması gerekenler​

1. İşlem süresince veri kaybı yaşamamanız gerekiyor. Fakat olası bir durum karşısında sistem yedeğinizi aldığınızdan emin olun aksi taktirde oluşabilecek hiçbir sonuçtan Technopat.net sorumluluk kabul etmeyecektir.
  2. Geçiş süreci için Windows 10 1703 veya daha üst sürümün yüklü olması gerekiyor. Sürümünüzü öğrenmek için Windows tuşu + r’ye basarak çalıştır yazılımını çalıştırın. Açılan alana yazıp enter ile devam edin. “Bu makalenin yazıldığı tarihte biz kullanıyorduk.”​
  3. Windows’unuzun yüklü olduğu sabit diskinizin üçten fazla bölümü olmamalıdır. Eğer ki birim küçültme yaptıysanız birimleri birleştirerek üç veya daha az bir hâle getirin. (Fiziksel disk sayısı değil, sanal olarak bölünmüş birim sayısını ifade ediyoruz. Örnek görsel aşağıda yer alıyor.)
    windows-10-uefi-bios-gecis-rehberi-6.jpg
  4. Sisteminizi şifrelemek için BitLocker kullanıyorsanız, dönüştürme işlemine başlamadan önce sürücünün şifresini çözün ve BitLocker korumasını devre dışı bırakın. BitLocker koruması açıkken Windows 10, sürücünüzü Eski BIOS’tan UEFI’ye dönüştüremez.​
  5. Dönüştürdükten sonra, anakart BIOS ayarlarınızı Legacy BIOS’tan UEFI’ye (UEFI veya UEFI with CSM olabilir) değiştirmeniz gerekebilir. Anakart üreticinize bağlı olarak, birinden diğerine geçiş prosedürü farklı olacaktır. İşleri sizin adınıza kolaylaşması için anakartınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin.​

Eski BIOS kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin​

Windows 10 UEFI geçiş işlemine gerek kalmayabilir. Sisteminiz ortalama bir sistemse otomatik olarak UEFI ile gelmiş olabilir. Bunu anlamak için arama kısmına “Bu Bilgisayar” yazın. Çıkan pencerede “Yönet” yazısına tıklayarak ilerleyin. Akabinde Disk Yönetimi yazan kısma geçiş yapın. Burada Windows 10 işletim sisteminiz hangi diskinizde kuruluysa onun üzerinde sağ tıklayıp özellikler yazan seçeneği tıklayın. Ardından özellikler penceresinde “Birimler” sekmesine geçiş yapın. Burada, “Bölüm stili” nin yanında “Ana Önyükleme Kaydı (MBR)” görüyorsanız, Eski BIOS kullanıyorsunuz demektir.

windows-10-uefi-gecis.jpg

Adım Adım Eski BIOS’u UEFI’ye Çevirme​

Eski BIOS’ta olduğunuzdan ve sisteminizi yedekliğinizden de eminseniz işleme başlayabiliriz.

windows-10-uefi-gecis-rehberi-10.jpg

Win + X tuşlarına aynı anda basarak sürece başlayın. Açılan pencerede “bilgisayarı veya oturumu kapatın” yazısının üzerine gelin ve Shift tuşuna basılı tutarak “Yeniden başlat” diyin. Sisteminiz “Gelişmiş ayarlar” ile başlayacaktır. Açılan ekrandan komut istemini başlatmanız gerekiyor. Yardımcı olması açısından aşağıdaki görseli kontrol edebilirsiniz. Simge: C:\

windows-10-uefi-bios-gecis-rehberi-7.jpg

Yapmamız gereken ilk şey, dönüştürmeye çalıştığımız diski doğrulamaktır. Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

windows-10-uefi-bios-gecis-rehberi-8.jpg

mbr2gpt /validate
“Doğrulama başarıyla tamamlandı” mesajını görürseniz, sonraki adıma geçebilirsiniz.

Herhangi bir hata görürseniz, diskiniz veya sisteminiz dönüştürme gereksinimlerini karşılamıyor olabilir. Bu bağlamda komut istemini kapatın ve sol üstte yer alan oktan geri giderek çıkışa ulaşın.

Diski doğruladıktan sonra, aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın.

windows-10-uefi-bios-gecis-rehberi-9.jpg

mbr2gpt /convert
Komutu çalıştırır çalıştırmaz Windows 10 dönüştürme işlemini başlatacak, yani gerekli tüm UEFI önyükleme dosyalarını ve GPT bileşenlerini ekleyecek ve ardından Önyükleme Yapılandırma Verilerini güncelleyecektir.

Şimdi sisteminizi yeniden başlatın, anakart BIOS ayarlarına girin ve Boot ayarını Legacy BIOS yerine UEFI veya UEFI with CSM olarak değiştirin. Eski BIOS’tan UEFI’ye geçiş prosedürü, ana kart üreticinize bağlıdır. Kesin adımlar için kullanma kılavuzunuza göz atabilirsiniz. Takıldığınız yerde her zaman adresine uğrayarak sorunuzu sorabilirsiniz.

Windows 10’a önyükleme yaptıktan sonra, dönüştürülüp dönüştürülmediğinizi doğrulayabilirsiniz. Daha önce olduğu gibi, Disk Yönetimi aracından disk özellikleri penceresini açın ve “Birimler” sekmesine gidin. Burada, “Bölüm stili” nin yanında “GUID Bölüm Tablosu (GPT)” görmelisiniz.​

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap
Lütfen dikkat !!!

"sssdsdsf" Tarzı cevap ve yorumlar yazılması yasaktır!

( Flood ) ard arda cevap ve yorumlar yazılması yasaktır!

Bu tip yorum ve cevap yazanlar uyarılmaksınız Süresiz uzaklaştırılacaktır!

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar